Radics Gigi, Wolf Kati, Oroszlán Szonja – Pirosban a nőkert – A szív dala.
Tudta, hogy keringési betegségben háromszor annyi nő hal meg évente, mint például rákban? Ennek ellenére sokan nem tudják, hogy a nők körében a szív- és érrendszeri problémák számítanak az elsődleges haláloknak, sőt több nő hal meg infarktusban vagy agyvérzésben, mint férfi. Idén nyáron Oroszlán Szonja színésznő és két neves énekesnő, Wolf Kati és Radics Gigi közösen felvett egy dalt, a Szív dalát. Ezzel szeretnék felhívni a figyelmet a nőket veszélyeztető keringési betegségekre a Pirosban a Nőkért Mozgalom jegyében. Mindhárman közvetetten érintettek, hiszen ma Magyarországon nincs olyan család, aki ne gyászolna egy édesanyát, testvért vagy nagymamát szív- és érrendszeri betegség miatt.
Pirosban a Nőkért mozgalom a világban
Magyarországon több nőt öl meg a szív-és érrendszeri betegség – a hölgyek 55 %-át -, mint férfit, akiknek 45 %-a hal meg koszorúér-betegségben. Évente mintegy 36 ezer nő hal meg keringési betegségben, holott ezek 80%-a megelőzhető lenne.[1] A Szív Világszövetség célja, hogy ráirányítsa a fenti tényekre a figyelmet, ezért indította útjára a Go Red for Women mozgalmat, amelyet Magyarországon a Magyar Nemzeti Szívalapítvány indított el Pirosban a Nőkért (PaN) néven. Világszerte rengeteg figyelemfelkeltő akció, rendezvény és számos ismert ember támogatta és támogatja a mozgalmat. Többek között Catherine Zeta-Jones vagy a híres énekesnő, Colbie Caillat, akik mindketten piros ruhában hívták fel a figyelmet az ügy fontosságára.
PaN mozgalom Magyarországon
A Pirosban a Nőkért mozgalom keretén belül idén nyáron egy nagyszabású jótékonysági kampány indul, amellyel ismételten szeretnék felhívni arra a figyelmet, hogy a szív- és érrendszeri betegségek nemcsak a férfiakat, de a nőket is érintik. Rakonczai Viktor zenei producer, Szabó Zé zeneszerző és Szente Vajk dalszövegíró közösen elkészítette a Szív dalát, melyet Oroszlán Szonja színésznő és két neves énekesnő, Wolf Kati és Radics Gigi együtt énekel el. A dal a szívről szól, nekünk mindannyiunknak, de különösen a nőknek. A dalhoz forgatott videoklipben természetesen mindhárom énekesnő piros ruhában jelenik meg:
A piros ruha ugyanis az a momentum, amely itthon és világszerte összeköti a PaN mozgalom tagjait. A produkció kapcsán széleskörű adománygyűjtés is indult, amelynek bevételét a hazai mozgalom céljaira használja majd fel a Magyar Nemzeti Szívalapítvány. A három elismert művésznő szívesen csatlakozott támogatóként a mozgalomhoz, hiszen mindhárman érintettek.
Wolf Kati úgy véli, Magyarországon nincs olyan család, ahol ne lenne legalább egy szívbeteg ember, ami a testmozgással és egészséges életmóddal jórészt visszaszorítható lenne. Sajnos az ő rokonságában sem ismeretlenek a szív-és érrendszeri megbetegedések, sőt kifejezetten a női családtagokat érintve. „Valószínűleg rám is ez a betegség vár, ha nem teszek meg mindent a megelőzés érdekében. Igyekszem egészségesen táplálkozni és rendszeresen mozgok. Ma már nagyon sok szó esik a különböző betegségek megelőzési lehetőségeiről, de a nők szíve ilyen módon még nem került előtérbe. Ezért is örülök, hogy a Pirosban a Nőkért mozgalom épp ezt a nagy és fontos ügyet igyekszik felkarolni, és annak is, hogy személyesen részt vállalhatok a kampányban.”
Sajnos nem csupán hírből ismeri a keringési betegségeket Oroszlán Szonja sem, hiszen az ő családjában is megküzdöttek és küzdenek ma is szívbetegséggel. „Nagyon fontosnak tartom azt, hogy az emberek tudják, hogy itthon vezető halálozási okként tartják számon a szív-és érrendszeri megbetegedéseket. Ez egy létező probléma, nem szabad homokba dugni a fejünket, tehát igenis legyen téma a szívbetegség. El kell érni, hogy beszéljenek róla, mert csak így lehet a megelőzésre összpontosítani. Ezért is örülök annak, hogy részese lehetek a Pirosban a Nőkért mozgalomnak és személyesen hívhatom fel a figyelmet a prevenció fontosságára.”
Radics Gigi elmondása szerint 7 évesen közel 70 kg volt. A túlsúly magas vérnyomást eredményezett, ami igen gyakran orrvérzéssel és szédüléssel párosult. Ezért egy nagyon komoly és lehetőleg elég gyors életmódváltásra volt szükség, amit meg is lépett. Gigi orvosi segítséggel, étrendváltással és mozgással teljesen átrendezte mindennapjait. “Egyáltalán nem éheztem! Napközben bármit ehettem, a kedvenc ételeimet is, vacsorára pedig a szénhidrát-dús ételeken kívül szintén jöhetett bármi. Bár nem is a diéta volt a legnehezebb, hanem a rendszeres és nagyon kemény edzések. Eleinte nagyon fárasztó volt, mára azonban már hozzászoktam, sőt élvezem is!” Gigi nagyon szeretett volna lefogyni, és visszakapni egészségét. Erősen küzdött és küzd a mai napig, de hamar megszerette ezt az életmódot és most sokkal több energiája van, mint korábban. Saját példáján keresztül szeretne rámutatni arra, hogy a keringési betegségek megelőzhetők, de vissza is fordíthatók, ha kellő akaraterővel rendelkezünk.
[1] Központi Statisztikai Hivatal, Népmozgalmi adatok 2011. halálokok szerinti csoportosítás, (Statinfo v38.)